דילוג לתוכן העיקרי

סדרות השנה

אתר תורת הר עציון מציע בכל שנה סדרות שיעורים בנושאים מגוונים הנשלחים אליכם מדי שבוע ישירות אליכם למייל.
בכדי להירשם לסדרות המתאימות עבורכם, יש להתחבר לאתר כמנוי פעיל (כתובת מייל וסיסמא) ולאחר מכן יש לחזור לדף זה בכדי לבצע את ההרשמה בפועל.

סדרות בעברית

תורה

עיונים בפרשת השבוע תשפ"ג הרב ישי יסלזון התחבר/הירשם
עיונים בפרשת השבוע


(יום ג') בשיעור זה נעיין באחד הנושאים שבפרשת השבוע אגב עיון בפשטי המקראות, במדרשי חז"ל ובפרשנים למיניהם. אנו שמחים לצרף את הרב ישי יסלזון לכתיבת שיעורים חדשים לספר בראשית על פי אור החיים בשנת תשפ"ג.  ר' חיים בן עטר מגדולי חכמי מרוקו מוכר בעיקר מתוך פירושו המרתק לתורה הקרוי בפי כל 'אור החיים הקדוש'. השנה ננסה לצלול למעמקי פירושו וללמוד את תורתו. בכל שבוע נלמד דרך עיניו ופירושו פרשיה מתוך פרשת השבוע וננסה להבין טוב יותר את דרכו הפרשנית המיוחדת המשלבת פשט ודרש, הלכה וקבלה גם יחד, תוך השוואה לפרשנים אחרים והתחקות אחר מקורותיו.

שיחות ראשי הישיבה תשפ"ג ראשי הישיבה ורבניה התחבר/הירשם
שיחות ראשי הישיבה


(יום ד') בראש ישיבת הר עציון עומדים שלושה ראשי ישיבה: הרב יעקב מדן, הרב ברוך גיגי והרב משה ליכטנשטיין. הם זכו להיות תלמידים מובהקים של ראשי הישיבה המייסדים הרב יהודה עמיטל זצ"ל והרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל, שעמדו בראשה כארבעים שנה והעמידו אלפי תלמידים. רבים מתלמידיהם היו למחנכים, לרבנים ואף לראשי ישיבות אחרות. מדי שבוע נפרסם שיחה שהעביר אחד מראשי הישיבה על פרשת השבוע או על ענייני דיומא. סדרה זו מוקדשת לעילוי נשמת פנינה בת ר' אהרון (למשפחת פריירייך) ע"ה.

עיונים בתנ"ך

מסע אל תוך הדמיון החז"לי: מדרש על הפרשה הרב פרופ' שמואל לבנס התחבר/הירשם
מדרש על הפרשה


(תשפ"ג) (יום ד') בסדרת שיעורים זו נצא למסע אל נבכי המדרש במטרה לחשוף ולגלות את עומקיה הפילוסופיים והרוחניים של סוגה זו. בכל שבוע נעיין במדרש או ברצף מדרשים על פרשת השבוע. את המדרשים נפגיש לשיחה עם רבנים, פילוסופים והוגים שונים (יהודים ושאינם). המטרה המרכזית שלנו איננה לחשוף את הכוונה המקורית של מחברי המדרש או של ההוגים השונים שנפגוש. מה שניצור יהיה לכל היותר מעין מדרש על מדרש, אך דווקא משום כך נוכל להבין מכלי ראשון את אופן פעולתו של המדרש, וכיצד הוא יכול להעשיר גם את מערכת היחסים שלנו עם התורה שבכתב וגם את חיינו הדתיים.

נביאים

שיעורים בספר ירמיהו הרב דוד סבתו התחבר/הירשם
ספר ירמיהו


(תשפ"ג) (יום ג') בשיעור נלמד את מרבית פרקי ספר ירמיהו, תוך שימוש בכלים פרשניים וספרותיים מגוונים. נעמיק בנבואות התוכחה והנחמה בספר שנישאו באחת התקופות הסוערות והקשות בתולדות עם ישראל, וחזו את סכנת חורבן יהודה וירושלים תוך ניסיון נואש למנוע אותו. נבקש לבחון גם את דמותו הייחודית, המיוסרת והטראגית של ירמיהו, נביא החורבן, שהטביע את חותמו האישי העז על הספר כולו.

פרקי אלישע (וידאו) הרב יעקב מדן התחבר/הירשם
אליהו ואלישע


(קיץ תשפ"ב) אליהו היה אחד הנביאים הסוערים והדרמטיים ביותר בקרב נביאי ישראל. נכיר בסדרה את דמותו ואת קשריו עם הסובבים: עם הקב"ה, עם העם ועם המלכים, וכן עם ממשיכו הנביא אלישע. אחר כך נעבור לדון בדמותו של אלישע ובמעשיו ונראה היכן הוא הולך בדרכו של רבו והיכן הוא סולל דרך חדשה וייחודית לו, בהתאם לצורכי הדור שבו עליו למלא את שליחותו לומר את דבר ה'.  חלק השני של סדרה זו יישלח בקיץ תשפ"ג.

סדר נשים

גמרא כתובות ראשי הישיבה ורבניה התחבר/הירשם

עיון במסכת כתובות

(תשפ"ג) (יום ה') שיעור זה מאפשר, למעשה, לכל יהודי בעולם להצטרף לבית מדרש, ולקבל לביתו מדי שבוע שיעור בעיון. השיעור מיועד לבוגרי ישיבות, ללומדי מסכת כתובות בחברותות ולכל מי שרוצה להעשיר את לימוד הגמרא שלו בשיעור עיון מעמיק. השיעור מבוסס על הכנת הסוגיא (מראי מקום נשלחים מראש). בשנה הקרובה נלמד מסכת כתובות.

סדר נזיקין

אבות דר' נתן אבי גוזלן התחבר/הירשם

אבות דר' נתן

(תשפ"א-תשפ"ג) (יום ב' אחת לשבועיים) מסכת אבות דר' נתן עוסקת בנושאים רבים ומגוונים ביותר. המסכת נוגעת בשאלות ערכיות רבות, פותחת לדיון סוגיות מחשבתית, מעשירה את ההבנה בפרשיות תנ"כיות ומרחיבה את הבנתנו את התורה שבעל פה. זוהי מסכת מרתקת שלא זכתה בעבר ללימוד רחב. נלמד כאן את המסכת ונעמיק בנושאים הנידונים בה אגב היעזרות בסוגיות המקבילות ובפירושיהם של הראשונים. אתם מוזמנים להצטרף!

עיונים בגמרא

אגדות חז"ל וסיפורי חסידים הרב יונתן פיינטוך התחבר/הירשם
אגדות חז"ל


(תשפ"ג) (יום א') גם בתקופת חז"ל וגם בתקופת החסידות תפס הסיפור מקום מרכזי. בסדרת שיעורים זו נעקוב אחר המפגש של סיפורים מתקופת חז"ל עם סוגיות הגמרא, ואחר המפגש של סיפורים מראשית החסידות עם התורות החסידיות והכתיבה המופשטת יותר. מי שמספר סיפור מדבר בשפת הנפש על העולם והחיים, ומי שמספר סיפור כחלק מתורה מדבר עליו בשפה דתית, והתשתית הרעיונית המשותפת מובעת באמצעות הסיפור. מטרת סדרה זו היא נקודות המפגש בין השפות הדתיות של חז"ל ושל אדמו"רי החסידות - כיצד במפגש הזה המקורות החסידיים מחדשים מילים ומחשבות מעניינות על אגדות חז"ל.

עיון במצוות בעקבות המנחת חינוך הרב שמואל שמעוני התחבר/הירשם
עיון במצוות


(תשפ"ג) (יום ה') בסדרת שיעורים זו נעיין אי"ה מדי שבוע באחת מן המצוות בספר מנחת חינוך. בתקופת זמן אלול נעסוק במצוות הנוגעות לחגי תשרי הבאים עלינו לטובה, ולאחר שמחת תורה נתחיל בע"ה מבראשית ונעיין במצוות הנידונות בספר כסדרן. כמובן, לא נמצה בשיעור אחד את מכלול הנקודות שבהן דן המנחת חינוך, אך נשתדל להתייחס לחלק מן הנקודות המרכזיות ולדון בהן, פעמים רבות כמנוף לעיון בשאלות מרכזיות הנוגעות למצווה הנידונה וגדריה.

עיונים בהלכה

הלכות פיקוח נפש הרב אביהוד שוורץ התחבר/הירשם

פיקוח נפש

(זמן חורף תשפ"ג) (יום ב') במהלך זמן החורף האחרון, עסקנו במקורות לפיקוח נפש הדוחה שבת, לסוגיית הותרה ודחויה על כלל השלכותיה, וכן למושג פיקוח נפש ציבורי. בעזרת ה' במהלך זמן חורף של השנה הבאה (תשפ"ג), נעבור לחלקה השני של הסידרה, שיתמקד בהלכות פיקוח נפש בעולמות צבא וביטחון: דיני מלחמה בשבת, תפיסות הנוגעות ליחסי חוץ ולביטחון לאומי; וכן לשאלות מעשיות המתעוררות תדיר בתחומים אלה, כגון: חזרה מפעילות מבצעית ומהצלה בשבת, הצטרפות לנסיעת היתר, שימוש ב"התקני גרמא" ובהתקנים הלכ-טכנולוגיים ועוד. מחכים לראותכם! 

אלף שנות היסטוריה יהודית בהלכה הרב אביעד תבורי התחבר/הירשם
אלף שנות היסטוריה


(תשפ"ג) (יום ב' כל שבועיים) במהלך המילניום האחרון התמודדה הקהילה היהודית עם אתגרים, הזדמנויות ושינויים רבים, וכל אלו באו לידי ביטוי ונשברו בעדשת ההלכה. בקורס זה אנו נעסוק באתגרים ההלכתיים שנבעו ישירות מאירועים היסטוריים חשובים, החל מהמאה ה-11 ועד מלחמת העולם השנייה. שיעורים חדשים יפורסמו כל שבועיים.

דרכיה: אישה והלכה צוות דרכיה, לורי נוביק התחבר/הירשם
דרכיה: אישה והלכה


(תשפ"ג) (יום ה' אחת לשבועיים) לימוד מודרך, מבוסס מקורות, של הלכות הנוגעות לנשים, מנקודת מבטה של אישה. סדרה זו מוגשת בשיתוף עם "דרכיה: אישה והלכה", אתר חינוך הלכתי בחסות ישיבת הר עציון בשיתוף האתר "תורת הר עציון" ובית המדרש לנשים מגדל עוז.

הוגים וספריהם

הגותו של הרב סולוביצ'יק הרב ראובן ציגלר התחבר/הירשם
הגותו של הרב סולוביצ'יק


(תשפ"ג) (יום ד') הרב יוסף דוב סולוביצ‘יק היה מגדולי ההוגים, הלמדנים והמנהיגים היהודים בדורות האחרונים. הגותו, הניחנת במעוף ובעוצמה נדירים, חושפת את העומק הרעיוני הטמון בהלכה היהודית ואת הדרמה החווייתית שבקיומה. הרב סולוביצ‘יק דן באומץ, במקוריות ובכנות בסוגיות הקיומיות הפוגשות את היהודי המודרני המעורה בעולם. בבואנו לעיין במחשבת הרב סולוביצ‘יק, אנו יוצאים למסע מרגש ודרמטי, ממש כנפשו הסוערת של הרב עצמו.

סוגיות באמונה ומחשבה

תורה לשמה הרב אליקים קרומביין התחבר/הירשם
תורה לשמה


(תשפ"ג) (יום א') חז"ל טענו שלימוד תורה אידיאלי צריך להיות "לשמה" - בליווי הלך הרוח והמוטיבציה הנכונים. הסדרה מסבירה את האידיאל הזה תוך שהיא מראה שהוא בעצם שיקוף של התורה עצמה. נתמקד תחילה בעמדתו של הרב חיים מוולוז'ין ולאחר מכן ברב קוק, שהמשיך ופיתח את המחשבה על קודמו.

טעם הבחירה החופשית הרב אוריאל עיטם התחבר/הירשם
טעם הבחירה החופשית


(תשפ"ג) (יום א') במשך השנה נעסוק בסוגיית הבחירה החופשית, אצל חכמי ישראל לדורותיהם.  החל מרבי סעדיה גאון והרמב"ם, דרך המהר"ל ומי השילוח ועד לראי"ה ולמניטו (ועוד רבים בדרך).

פרסומים

יום-יום - דברי תורה קצרים תלמידי הישיבה ובוגריה התחבר/הירשם
יוםיום


במסגרת זו יישלח מדי יום דבר תורה קצר - בהלכה, בגמרא, בתנ"ך, במחשבה או בנושא מפרשת השבוע. הנושאים יהיו מגוונים, ודברי התורה יהיו לא ארוכים. השאיפה היא כי דברי התורה הללו ישמשו פתיחה לעיון מעמיק יותר ויתבלו את יומם של כל מנוי ומנויה בצבע תורני נוסף.

מסכת נדרים

דף יום-יומי נדרים תשפ"ג תלמידי הישיבה ובוגריה התחבר/הירשם

לימוד דף בכל יום במחזוריות של כשבע שנים וחצי. הסדרה מתעדכנת בשיעור חדש בכל יום, שניים בימי שישי.

סדרות באנגלית

תורה

From Slavery to Redemption ד"ר יעל ציגלר התחבר/הירשם
From Slavery to Redemption


(5783 - Spring Semester) (Sunday) Shemot 1-15 describes in vivid detail Israel’s experiences in Egypt, from slavery to liberation. This series will utilize literary tools, midrashim, biblical exegesis and scholarship’s understanding of Ancient Egypt to broaden our understanding of these seminal biblical chapters. Above all, this series aims to explore the text of the foundational story of the nation to discover its moral depth, its theology, and its vision of Israel’s place in the world.

Understanding the Haftarot הרב יעקב מדן התחבר/הירשם
Understanding Haftarot


(5783) (Tuesday) The haftarot usually reflect the weekly parasha in some way. Comparison between them enriches both our understanding of the prophets and the Torah. Rosh Yeshiva HaRav Yaakov Medan brings his vast knowledge and unique, creative thought to both and adds depth of his own. The reader is in store for unique, challenging interpretations that will certainly deepen his thought and broaden his knowledge.

Sichot Rashei HaYeshiva 5783 (en) ראשי הישיבה ורבניה התחבר/הירשם
Sichot


(Wednesday) Weekly addresses to the students, with a focus on messages for contemporary life, by the Rashei Yeshiva of Yeshivat Har Etzion - Harav Mosheh Lichtenstein, HaRav Yaakov Medan and HaRav Baruch Gigi.

עיונים בתנ"ך

VBM Digest 5783 ראשי הישיבה ורבניה התחבר/הירשם
Digest 5783


(Wednesday) VBM Digest, concise divrei Torah in a pdf format, prepared weekly by Rav Dov Karoll, for distribution in shuls. Previous years' archives of VBM Digest can be found here>>.

כתובים

Studies in Sefer Tehillim 1 (en) הרב אלחנן סמט התחבר/הירשם
Studies in Sefer Tehillim


(5783) (Tuesday) The psalms are heartfelt poems of longing for a connection to God, and therefore they serve as the basis of our prayers. This series will study a number of mizmorim, utilizing tools of linguistic and poetic analysis and traditional commentaries, from medieval times until our own.

סדר נשים

Iyun in Ketubot ראשי הישיבה ורבניה התחבר/הירשם

Iyun in Ketubot

(5783) (Thursday) An analysis of the major issues in the gemara, geared for students who are learning the basic text on their own. This sidra - on Ketubot - allows, in essence, every Jew in the world to join a beit midrash, and receive a weekly gemara study lesson at home. It is intended for yeshiva graduates, chevrutot and anyone who wants to enrich his study of the gemara by an in-depth iyuni shiur. The lessons are based upon advanced preparation of sources (source sheets are included).

עיונים בגמרא

Fundamental Questions in the Study of the Oral Law הרב אמנון בזק התחבר/הירשם

Oral Law

(5782-5783) (Thursday) Although Torah She-be’al Peh (the Oral Law) is the lifeblood of Judaism, its students often fail to address foundational issues: Which components were given at Sinai and which were developed by the Sages? What is the relationship between the simple meaning of biblical verses and their interpretation by the Oral Law? What can account for the discrepancy between the literal meaning of a Mishna and its interpretation in the Gemara? How did sages throughout the generations address a changing reality using the tools of the Oral Law? These questions and  others receive comprehensive and in-depth treatment in this series. New subscribers are welcome to join. We recommend that you become acquainted with the first year's installments - just click on the Series Name to access our archives.

Rabbinic Tales: In the Talmud and in Chasidut הרב יונתן פיינטוך התחבר/הירשם
Rabbinic Tales


(5783) (Sunday) Both the Talmud and Chassidut, though separated by over a millennium, convey some of their most central messages by means of stories. In both, these stories interact with more formal presentations of law and belief. This series will examine the centrality and function of the story in both of these literatures, and also the ways each of these disparate periods sheds light on the other.

עיונים בהלכה

Deracheha-Women & Mitzvot צוות דרכיה, לורי נוביק התחבר/הירשם

Deracheha

(5782-5783) (Thursday, every other week) Guided, source-based study of halachot pertaining to women, from a woman's perspective. This series is presented in conjunction with Deracheha: Women and Mitzvot, a halachic education website sponsored by Yeshivat Har Etzion in partnership with the VBM and Beit Midrash Migdal Oz. 

20th Century Teshuvot הרב גדעון רוטשטיין התחבר/הירשם
20th Century Teshuvot


(5783) (Mondays) The 20th century hosted many more remarkable poskim than we tend to notice. This series will give us a chance to get more acquainted with the teshuvot of R. Kook (known more for his philosophical works), R. Uziel (the first Sephardic Chief Rabbi of Israel), R. Herzog (the first Ashkenazic one), these latter two involved in the interesting questions that arise when building a new country, and R. Hayyim David HaLevi, the longtime Sephardic Chief Rabbi of Tel Aviv. By sampling their responsa, we will get a sense of who they were, what they contributed to the Torah conversation of the Jewsh people, and how.

The Laws of Pikuach Nefesh (en) הרב אביהוד שוורץ התחבר/הירשם
The Laws of Pikuach Nefexh


(5783) (Monday) “And you shall live by them.” The Torah preserves and and enhances life, and this fundamental principle drives the thought behind a whole set of halakhot - “pikuach nefesh,” the protection of life. This series will discuss the main principles of pikuach nefesh on Shabbat and Yom Tov, with an emphasis on public systems. Some of these questions are relatively new, innovations of modernity and sovereignty, and therefore not discussed in the literature before the establishment of the State of Israel. We will evaluate the activity of public and governmental systems that are designed to preserve the health, safety and welfare of the community as a whole in light of the guiding principles of pikuach nefesh.

הוגים וספריהם

The Thought of Rav Soloveitchik (en) הרב ראובן ציגלר התחבר/הירשם
The Thought of Rav Soloveitchik


(5783) (Wednesday) Rabbi Joseph B. Soloveitchik was not only one of the outstanding Talmudists and religious leaders of the past century, but also one of its most creative and seminal Jewish thinkers. This comprehensive study of Rabbi Soloveitchik's religious philosophy offers a broad perspective and balanced understanding of his work. By interpreting and analyzing both individual essays and overarching themes in an accessible and engaging manner, it uncovers the depth, majesty, and fascination of his thought.

סוגיות באמונה ומחשבה

Before Sinai: Jewish Values and Jewish Law (en) הרב יהודה לב גולדברג התחבר/הירשם

Values

(5783 - Spring Semester) (Sunday) The first year of this series (5774) focused on the first two values of Berit Avot – Jewish peoplehood and the Land of Israel. The sequel  series, released in 5779, continued on to the latter two values of ethical living and of pursuing a rich spiritual life. We are pleased to announce additional 15 shiurim, which will discuss spirituality in Judaism, berit Avot and Jewish leadership, and covenantal values that predate berit Avot. We recommend that you sign up now, and you can review the archived shiurim here.

The Philosophy of Prayer הרב אוריאל עיטם התחבר/הירשם

Philosophy of Prayer

(5782-5783) (Wednesday) Behind our routines of daily prayer lies a hidden world of interiority, which touches upon both the heights of faith and the depths of the soul. This past year, the series explored the insights of great medieval and early modern thinkers, from R. Saadia Gaon to R. Moshe Chayyim Luzzato, and next year the series will continue with Chassidic and contemporary thinkers. We will continue with this series shortly after the chagim. New subscribers are welcome to join!

Geulat Yisrael הרב משה טרגין התחבר/הירשם
Geulat Yisrael


(5783) (Monday) With our return to the land of Israel we have experienced seismic historical shifts and have entered a new period of history. This has awakened hopes for redemption and has altered our sense of peoplehood. How can we navigate this uncharted territory and how do past sources provide signposts for this journey?